تکست فا

تفسیر اهنگ جدید بهرام به نام سوز

New Text Music Bahram – Sooz

تفسیر اهنگ جدید بهرام به نام سوز
نقد و بررسی آهنگ سوز از بهرام

تفسیر اهنگ جدیدبهرام سوز

نقد اهنگ بهرام

مقدمه» طولانیه ولی ارزش خوندن رو داره.این ترک اوج ناامیدی رو برای بهرام تداعی میکنه و مخاطبان و افکار زیادی رو مورد نقد قرار میده، نه تنها در ایران بلکه با یک دید وسیع تر و در سطح جهانی.هدف به تصویر کشیدن عمق فاجعست.حرفایی که تو این ترک زده میشه که اگه توجه کنید به کاور مخصوص سوز میبینید که خود کاور هم در حال آتیش گرفتنه! در ضمن کاور بی ربط با تکست ها نیست.

ورس۱»»شروع ورس با تکستایی همراهه که حالت بدی از بهرامو نشون میده.بی حرکت بیمار…
میرسه به جایی که میگه از اون دنیا به این دنیا از این جا به یه دنیای گه تر! اگر این دنیا رو نفهمی چیه البوم رو داری الکی گوش میدی! اینجا بحث سر سه تا دنیاست! اون دنیا(ایران)، این دنیا(جایی که الآن اقامت داره(سوئد)). اما دنیای گه تر کجاست؟!
این دنیا یه چالش خودساختست که بهرام واسه اینکه رشد کنه درون این چالش میجنگه.این دنیای چالش در ترک های تکرار،نیاز و برش هم به وضوح دیده میشه.
یک نوع حالت بینابینی.یه درگیری بین گذشته و آینده.یه جور برزخ. بهرام دقیقا وسط همین چالش گیر کرده. نمونه هایی از درگیری های چالشی»» بین توهم و واقعیت،قدرت وایسادن یا جرئت پریدن(برش)- اکثر ترک‌تکرار- نه خوب نه بد نه درسته نه غلط نه سیاهه نه سفید خاکستریه(لمس)» حالت روحیه لمس و سوز خیلی بهم نزدیکه.با این تفاوت که اینجا خاکستری(رنگ واقعیت) بر چهره بهرام میشینه و تفاوت سوز با بقیه ترکها مشخص میشه» برخلاف بقیه ترک ها که بهرام با چالش درگیر بود، توی سوز چالش رو عملی میکنه و به نتیجه میرسه. حالا چه نتیجه ای؟ بررسی میکنیم.

افتاده روی خاک یه نسیمی اَلای در میاد تو خوشبو نمناک!»»با دو بیت از شعرای قرن های پیش بحثو تفهیم میکنم» ناصرخسرو» وقت آن است که از خواب جهالت سر خویش.     برکنی تا به سرت بر وزد از علم نسیم
انوری»نسیم باد به اعجاز زنده کردن خاک.     ببرد آب همه معجزات عیسی را.
خب این نسیم یک نوع فکر حق طلبه. این نسیم درحالی به بهرام میرسه که اون توی مرداب( منجلاب افکار غلط جامعه)‌گیر کرده، اما به دنبال چالش وساختن یک جریان میفته.
دنبال خس خس سینم تو نقطه اوج یه فریاد»» دنبال سینه پر از چرکی هست که از درون فریاد بکشه تا حقیقتو بگه تا چرک ها کنده شه.این حس یعنی گفتن حقیقت شیرینه ولی دردناک»چون جامعه طردت میکنه
آیندرو با این اوصاف تاریک میبینه و میگه به من مژده فردای خوب رو‌ندید.
من از این انتظار از این انتظار افتضاح از این آدمای توخالیه پرسرو صدا حالم بهم میخوره»»آدمایی رو میگه که انتظار یه روز خوب رو دارن در حالی که هیچ تلاشی براش نمیکنن.حرف میزنن ولی عمل نه. اول حرکت بعد تغییر.

تعبیر زیبا و بجا» من یه کبودیم رو گونه واقعیت»» کبودی رو صورت داد میزنه.یعنی بهرام کاملا تو واقعیت آشکاره.واقعیت انسانی که چک خورده توسط جاهلا(نسل من.البوم سکوت.علت طرد شدن از اجتماع). با این اوصاف بهرام میگه این حرفا بیهودست و از اینکه بخوام روشنگر عصر جاهلیت باشم متنفرم! و حالا ابعادو وسیع تر میکنه و سیستم کل دنیا و لفظ حاکمیت رو زیر سوال میبره! دو برداشت کاملا منطقی میشه کرد»»۱-حکومت کل دنیا همون چیزی هست که فراماسون ها ازش بعنوان نظم نوین جهانی نام میبرن و این چیزیه که بهرام ازش متنفره.۲-این تکست کاملا با شعار یاغی ها تطبیق داره»The revelusion will not be televised. یعنی انقلاب ما از طریق تلوزیون رخ نمیده!(یه تفسیر مختصر میکنم»»رسانه های کشورهای جهان زیرنظر حکومت و دولت همون کشوره پس هیچوقت تمام حرفاشون راست نیست و با این کار مردم رو از حقیقت دور نگه میدارن) پس بهرام از لفظ حاکمیت حالش بهم میخوره!

از اینکه میدونم این حرفا بیهودست از این عکسای بچه باحالا با یه سیگارو یه نگاه به دوردست حالم بهم میخوره»» این حرفاش بیهودست چون(این خیلی سخته این خیلی تلخه که آدمای دوروبرت نمیفهمن چیه حرفت!)کسی نمیفهمه.
بچه باحالا!» سعی نکنید این تکستو به شخص خاصی ربط بدید چون اگه اینطور باشه هزاران نفر با این تکست دیس شدن!! در کل منظور بهرام افرادیه که پی حفظ ظاهرن.

ورس۲»» پنج تا حواس حامی من.       شدن پنج گنج نظامی من»» داره میگه من با پنجتا حواسم( تمام ذارت وجودم) اعتراض میکنم.این ویژگی منحصر به فردو به پنج گنج نظامی(خسرو وشیرین،لیلی و مجنون،هفت پیکر،مخزن الاسرار،اسکندرنامه) تشبیه میکنه.شاید به این منظور که پنج گنج اثر منحصر به فردی بود و یا حتی اینکه بسیاری از کارای نظامی داستانی بود و آلبوم بهرامم تا حدود زیادی یجور داستانه.
مقصر کیه حکومت لابی؟!»حکومت لابی یعنی تلاش عده ای برای گسترش یک دیدگاه و نقطه نظر مشخص در دستگاه حکومتی یک کشور و یا افکار عمومی.
یا خامیه من؟!» منم اون پسرک خام! داره با خودش میگه من واقعا چرا دارم اعتراض میکنم؟ بخاطر حکومته یا اینکه من یه جوونه خامم.خام اینجا یعنی یجور حماقت.کسی که با امید تغییر مردم میاد بر ضد دولت میخونه ولی کسی پشتش نیست.
ولی بهرام اینارو اصلا مهم نمیدونه. مهم ریشست»مغز و قوه تفکر.     من دلم خوشه به پیلم به اینکه به زودی پروانه میشم» پیله یه جور قفسه واسه پروانه و وقتی که از پیله درمیاد در واقع به دنیای بزرگتری وارد میشه. دقیقا مثل بهرام! چون در ادامه تکست بهرام وارد یه دنیای بزرگتر میشه و افکارش رو محدود به کشور خودش نمیکنه٬ بلکه پارو فراتر میذاره و تفسیر دنیارو تو ۳ کلمه خلاصه میکنه»» دوره افول بشریت!  و واقعا هم درسته.شاید بشر از لحاظ تکنولوژی در حال پیشرفته اما افکارش رو به افوله(افول از لحاظ لغوی»غروب کردن).از هر لحاظ.اجتماعی،سیاسی و اوجش جنسی!

مقصد ثریا بنیانه کج!»»ثریا یعنی به اوج کمال رسیدن هر فرد.میگه همه دنبال این هدفن در حالی که ریشه و پایه مشکل داره.
اما نقطه عطف آهنگ» و من حاصل یه خودکشی تو  دنیای دیگم» ورس ۱ یادتونه گفتم بهرام توی سوز اون چالشی که همش باهاش درگیررو عملی میکنه؟ دقیقا همینجاست.این بهرام(فردی با دیدی وسیع تر و آگاهانه تر نسبت به موضوعات در سطح جهانی)حاصل همون چالش خودساختست.

در ادامه تکستایی میگه که حالت روحیه بدی از بهرامو جلوه میده.احمق منم که فک میکنم هنوز مسکن دواست!

در نیمه بازه من نیمه جون یه نسیمی از بالا …  »» کم کم داره وارد چالش برش میشه و به سمت پله های ساختمون حرکت میکنه تا برسه به پشت بوم!(البته این واژه ها استعارست که توی برش مطلبو باز میکنیم) بهرام تو فکر یه انتقامه! حالا انتقام چیه توی برش میگم.

نکته پایانی» این شخصیت فعلیه بهرام توی سوز همون بهرامه توی برشه که از همه رد شدورفت و شد یه بهرام پخته.
جمع بندی»هدف کلیه سوز نشون دادن عمق فاجعه بود و به تصویر کشیدن دنیایی رنگ پریده.به حدی که بهرام ازش به عنوان یه توهم یاد کرد! شخصیت سوز فرد حاصل از تکرار و فرد باعث برشه…

تفسیر از حسین یاغی

۲ نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود