تکست فا

بررسی اهنگ موشا از سینا تهم آلبوم قبیله دگران

بررسی اهنگ موشا از سینا تهم آلبوم قبیله دگران

Interpretation New Music Taham called Mosha
تفسیر آهنگ موشا از تهم آلبوم قبیله دگران

بررسی اهنگ موشا از سینا تهم آلبوم قبیله دگران

بررسی اهنگ موشا از سینا تهم آلبوم قبیله دگران

 

دومین ترک آلبوم موفق و بسیار زیبای قبیله دگران ؛البومی که همانطور که قبلا نیز گفتیم نمادگرایی هایی بسیار عمیق و مفهومی در آن به وفور یافت می شود.

شاید کمتر اثر هنری در چند سال اخیر در ایران همانند این اثر پر بار از لحاظ نماد گرایی باشد. نمادگرایی پیش از آن که یک مکتب به حساب باشد، یک مفهوم یا فلسفه است. بشر از ابتدای شکل گیری تمدن‌ها و آغاز شعر دوست داشته حرف‌هایش را در قالب نمادها و نشانه‌ها به زبان بیاورد . اما پس از مدتی سمبول یا نماد ها رو به تکراری شدن رفت و هر نماد مفهوم واحدی را گرفت.اما هنر نماد های استفاده شده در این آلبوم این است که نماد هایی جدید به وجود اورده.علاوه بر این نکته دیگری که میتوان به آن اشاره کرد رایم و فلو های متنوعی بود که استفاده میشد و باعث گوش نواز تر شدن این اثر شده بود.

بررسی کاور:

شخصیتی به نام دیان که طبق گفته های خود تهم دارای خصوصیت هایی هست که اون رو متمایز از بقیه اعضا میکنه .

اما نکته اصلی که وجود داره از این جا شروع میشه: به طور کلی ترک موشا در حال ترسیم یک جامعه ای هست که به جای انسان در اون موش ها زندگی میکنند؛ خب ،وقتی اسم موش میاد به یاد موش های آزمایشگاهی میوفتیم.خود تهم هم بیان میکنه این نکته رو«خودشو میبینه موش،شده مسخ انگار حبس، توی غالب جانداری تو قفس»

موش ها از قدیم نشانه یا نمادی برای طاعون بوده اند.علت استفاده از جلد و شباهتش با دکتر پلاگو(شخصیتی که دکتر زمان طاعون بود و شباهت بسیاری به شخصیت دیان دارد) چیست؟

خوب مشخصه که شخصیت و نمادی که تهم ازش استفاده میکنه دستخوش تغییرات جمعی نشده یا به عبارت دیگر اون مثل بقیه نیست و جلو گیری میکنه از اینکه شبیه بقیه مسخ بشه.

پس تهم به دنبال پرورش سمبول ساخته شده به دستش هست؛شخصیتی که مبارزه میکنه تا بتونه جدا زندگی کنه و دستخوش تغییرات نشه و حتی بتونه این جامعه ی بیمار رو بهبود بده و در اون تغییر ایجاد کنه.

در کل موضوع ترک موشا همین جامعه بیمار هست. انسان هایی که دچار روزمرگی شده و مثل موش های آزمایگاهی روشون آزمایش انجام میشه… افمار به خوردشون داده میشه و انگار که در یک ماز (هزارتو) به دنبال راهی مشخص شده میروند چون حاکمین جهان به اون ها جهت میدن…

تهم هم به دنبال تغییری در این چرخه هست و گوشزد میکنه این مسئله رو…

بفهمین موشارو…

منبع: BTH_Official

۰نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود